אנו רגילים לפתוח את הברזים ולצפות למים זורמים בשטף. אנו מקבלים כמובן מאליו את העובדה שיש לנו מים זמינים, בכל יום וכל עונה. אבל מסתבר שללא תפקודן האמין של משאבות מים מסוגים שונים, יחסרו לנו מים לשלל שימושים שונים. בימי שגרה או כתוצאה מאסון או תקלה, הכירו את השימושים המגוונים של משאבות מים חיוניות.

 

השימושים המגוונים של משאבות מים משאבות להגברת לחץ מים

שימוש נפוץ וחיוני למדי של משאבות מים הינו הגברת ספיקה (הגברת לחץ מים). לדוגמא, בבניינים גבוהים, כאשר לחץ המים יורד בקומות העליונות, המשאבה מאפשרת את העלאת הלחץ לרף המספק (לרוב, 3 בר לפחות). המשאבות מסייעות להתגבר גם על מצבים שבהם הצנרת מיושנת, מלאה אבנית או כאשר מערכת המים העירונית נחלשת מסיבות שונות.

השימושים המגוונים של משאבות מים משאבות להתמודדות עם הצפות

מדי חורף הציבור נתקל בתקלות המלוות גשמים עזים ושיטפונות. כאשר מקלט מוצף מים, כאשר מרתף מוצף או דירה מתמלאת מים, שירותי שאיבה של הצפות יכולים להחזיר את החיים למסלולם. שאיבה מסוג זה תידרש גם אם צינור התפוצץ וחייבים לסלק את המים לפני שמתחילים ליבש ולשקם את הנזק.

משאבות ניקוז למים וביוב

על ידי התקנה של משאבות מים  ייעודיות, ניתן למנוע התאספות של מים, למשל בחניונים תת קרקעיים ובמתקנים נוספים. משאבות כגון משאבה טבולה, יכולות להיכנס לפעולה בכל רגע שבו רף המים עולה מעל הרצוי. בהקשר זה, כדאי לציין שדגמים נפרדים של מערכות שאיבה יכולים להיכנס לפעולה לצורך פינוי וסילוק של ביוב שעולה על גדותיו.

משאבות מים לצרכי כיבוי אש

משאבות מים מצילות חיים ורכוש מדי יום ביומו. בכל פעם שפורצת שריפה, משאבות ייעודיות יכולות לסייע בהתזת סילוני המים בעוצמה הנדרשת. בנוסף, משאבות חזקות מותקנות גם במערכות עסקיות נגד שריפה, כגון מתזים (ספרינקלרים).

לסיום, נציין עוד שאין להקל ראש בהתקנה מקצועית ומיטבית של מערכת שאיבה, על צורותיה השונות. מערכת זאת עשויה לכלול שלל מרכיבים שצריכים לפעול באופן מושלם ותואם. במידת הצורך, ניתן לשלב במערכת מרכיבים מיוחדים לתפעול שקט יותר, השקטת רעשי המנוע או קולות הזרימה.